Ruční kotoučová pila: 4 rady a tipy na její správnou údržbu

Ruční kotoučová pila je vynikajícím nástrojem pro řezání dřeva a jiných materiálů. Jednou z jejich výhod je i vysoká kvalita provedení a spolehlivost. Oceníte ji tak nejen při práci doma či na zahradě, ale i v práci. Jako každý nástroj vyžaduje i ruční kotoučová pila kvalitní údržbu, s níž prodloužíte její životnost.

Pilu pravidelně čistěte

Prvním a nejdůležitějším krokem během údržby ruční kotoučové pily je její pravidelné čištění. Po každém použití je nutné odstranit veškeré zbytky materiálu a pilin, které se mohou hromadit na noži a snížit tak výkon pily. Použijte kartáček a odstraňte všechny zbytky – velký pozor si dejte především na menší mezery, které se snadno zanáší pilinami.

Kontrolujte řezný kotouč na dřevo

Především z hlediska bezpečnosti je důležitá kontrola a výměna řezného kotouče na dřevo. Kotouč se časem opotřebovává, což může vést k jeho uvolnění a vašemu poranění. Řezný kotouč na dřevo by měl být vždy pevně upevněný a bez větších známek opotřebení.

Přečtěte si:  Čistička odpadních vod: 5 důvodů, proč se do ní vyplatí investovat

Přesně nastavte hloubku řezu

Přesné nastavení hloubky řezu je klíčové pro správné používání ruční kotoučové pily. Pokud je řez příliš mělký, pravděpodobně nebude dostačující. Na druhé straně velmi hluboký řez může způsobit poškození materiálu, a i samotné kotoučové pili.

Pokud si nevíte rady se správním nastavením, určitě se obraťte na někoho zkušenějšího. Podporu vám poskytne i Šimek Proficentrum, jež se řadí mezi zkušené prodejce nářadí a nástrojů, včetně ručních kotoučových pil.

 Skladujte pilu na bezpečném místě

Posledním krokem je správné skladování pily. Po použití ji vždy nejprve pečlivě očistěte a uschovejte na suchém a bezpečném místě, kde nebude vystavena prachu, vlhkosti ani přímému slunečnímu svitu. Dbejte na to, aby kotouč nebyl v kontaktu s jinými nástroji a materiály, které by ho mohly poškodit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *