Je váš domov dobře zabezpečený proti vykradení?

Bezpečný domov sehrává velkou roli při vašem bezstarostném každodenním životě. Vědomí, že vše je v pořádku a v bezpečí i tehdy, když jste míle daleko, je nesporně uklidňující. Existuje hned několik způsobů, jak zabezpečit byt i celý dům. Některé užitečné bezpečnostní komponenty si můžete nainstalovat vlastnoručně, a to do několika málo hodin, ty složitější jako high-tech systémy či provázané domácí počítačové sítě nechte raději odborníkům. Jedna dobrá rada na začátek – nenuďte sami sebe okusit slavný citát, “Hodnotu některých věcí si uvědomíme až tehdy, když je ztratíme.” Investovat do zabezpečovacích systémů se proto rozhodně vyplatí!

Oheň je dobrým pomocníkem, to ano, ale také zlým sluhou

Přírodní síly jsou mnohdy silnější než člověk, proto byste neměli otálet s koupí kouřových detektorů. Detektory pracují buď na principu ionizace anebo přerušení paprsku (optické). Oba dva jsou vysoce efektivní. Ionizační detektory by měly mít rychlejší odezvu na kouř z hořících plamenů s menšími částicemi spalin a jsou obecně levnější. Pořídíte je již za pouhých 300 korun. Optické, na které si připravte 500 korun a více, reagují rychleji na doutnající kouř. U obou dvou však počítejte s možnými falešnými poplachy, které mohou být způsobeny vysokou vlhkostí v místnosti, párou či zvýšeným obsahem cigaretového kouře.

V případě, že detektor není napájen přímo ze sítě, pravidelně kontrolujte jeho baterii, některé totiž nemají automatickou sebekontrolu. Můžete také využít vyhodnocovací techniky, která se může například postarat i o automatické přivolání hasičů.

Nejvíce vloupání se odehrává přes dveře

Proto bychom měli zaměřit větší pozornost právě tímto směrem. Sklo do nich rozhodně nepatří, jednolitost vítězí. Dokonce i na internetu existují články o tom, jak otevírat běžné zámky, proto doporučujeme bezpečnostní zámky. Zámková vložka je velmi důležitá, protože chrání systém před navrtáním a vylomením. Zapuštěný zámek by měl být co nejvíce odolný proti násilné manipulaci a současně odolný proti výkyvům teplot pro bezproblémové užívání. Ochranné kování navíc chrání vložku. Dávejte pozor i na šrouby, nesmí být viditelné, natož přístupné zvenčí. Nezapomeňte i na své balkonové dveře, obzvláště bydlíte-li ve spodním patře. Určitě se vyplatí např. detektor na tříštění skla.

Zabezpečit své dveře ale dnes nestačí

Velkou ambicí dnešních zlodějů je dostat se dovnitř přes okno nebo balkon. Nemusíte si pořizovat nerozbitná skla, neboť většina vykradení se odehrála i přes tato skla. Tento poněkud drastický způsob je na ústupu a v „módě“ je dnes např. vysazení. Jednak dávejte pozor, navíc nyní při krásném počasí, abyste zbytečně dlouho nenechávali otevřené okno bez dohledu. Velmi efektivní jsou v tomto smyslu vyklápěcí okna. Nepřijde na škodu i poohlédnutí po nejrůznějších zabezpečovacích systémech jako závor, uzamykatelných pojistných klik či zámků pro okna. Ochranné fólie na sklech fungují téměř jako zrcadla, vnější pozorovatel jednoduše nevidí, co se odehrává uvnitř, vaše soukromí je tak 100% zachováno a bezpečnost jen posílena. Více lidí se bojí tmy než světla. Ale u zlodějů je to opačně, minimalizujte proto temná místa ve vašem domě.

Přečtěte si:  Základní vybavení elektrotechnika – co je zapotřebí?
Unlock Hacker Thief Man Concept - mohamed_hassan / Pixabay
mohamed_hassan / Pixabay

Vlastníte-li zahradu, nepřijde na škodu vnější osvětlení

Není třeba osvítit celou zahradu, avšak platí – více světla, méně rizika. Obecně se traduje, je-li v oknech světlo, je někdo uvnitř. Úsporné žárovky mohou odradit potenciální zloděje. A až se budete chystat na dovolenou, domluvte se s přáteli, aby čas od času zkontrolovali dům, třeba i „zevnitř“. Pravidelné vybírání poštovní schránky, aby nezůstávala přeplněná, by mělo být samozřejmostí.

Příbuzným, avšak v jistém smyslu i odlišným tématem by mohla být kapitola o elektronickém zabezpečení. Zde budou již figurovat odborné firmy zabývající se propojením vaší techniky s pultem centralizované ochrany, kamerovými bezpečnostními systémy, komunikátory, různými detektory (např. magnetickými), signalizační aparaturou a mnohým dalším. Dnes není opravdu problémem, zabezpečit váš dům či byt komplexně.

A jak to elektronické zabezpečení domu funguje v praxi

Vaše nainstalovaná centrální jednotka vyhodnocuje údaje z jednotlivých snímačů (kamer, detektorů pohybů, čidel) a je schopna reagovat formou upozornění ať již na váš mobilní telefon, dotyčnou zabezpečovací firmu či přímo policii a hasiče. Záleží na uživatelském nastavení a volbě typu elektronického zabezpečení s příslušenstvím.

Ať už zmíněné či jakékoli jiné zabezpečovací mechanické systémy vám však stoprocentně nezaručí nerušené bezpečí. Většina mechanických systémů dokáže pouze prodloužit dobu, potřebnou pro překonání systému a vstup zloděje do bytu, proto je vhodná kombinace s elektronickým hlásičem. Lidská vynalézavost v oblasti vykrádání bytů je ale enormní. Jen vzpomeňme např. na medializované převléknuté zloděje „instalatéry“, kterým dveře otevřel sám majitel bytu. Dávejte proto pozor, koho vpouštíte přes svůj práh, opatrnost se vyplácí. Chtějte vždy vidět nějaký průkaz.

U novostaveb doporučujeme plánovat celkové zabezpečení dopředu, vyhnete se tak dodatečnému „nouzovému“, někdy až alternativnímu řešení. Na druhou stranu dnes a denně objevujeme nová a lepší zabezpečovací řešení, která si samozřejmě můžeme dodatečně kdykoli doinstalovat. Preferujte však bezdrátové systémy před kabelovými, mají jednak jednodušší instalaci a také je můžete kdykoli přemístit, třeba i do nového bytu.

 

Cartoon Character Idea Scammer - mohamed_hassan / Pixabay
mohamed_hassan / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *