Vibrační deska, pěch, nebo válec?

Silnice, chodníky či základové desky domů. Všechny tyto stavby se neobejdou bez kvalitní vibrační desky, pěchu či válce, s jejichž pomocí dochází ke zhutnění zeminy a štěrku a zvýšení nosnosti podloží. Správná technika ovšem zamezuje sesedání půdy, minimalizuje propustnost vody a zabraňuje poškození mrazem.

Hutnění zeminy a štěrků je při stavbě nesmírně důležité. Stejně jako živičných povrchů a podloží pro zámkovou dlažbu. Pokud by k němu například při stavbě silnice či chodníku nedošlo, silnice by si brzy sesedla a chodník by se propadl. Nemalé škody by ale vznikly i na novostavbě. Pokud byste nezhutnili základovou desku, základy by brzy popraskaly a s nimi zřejmě i obvodové zdi domu. Narušeno by zřejmě bylo i potrubí a došlo k půdní erozi. Zkrátka škody by byly velmi vysoké, mnohem vyšší, než je investice do vhodné vibrační techniky, popřípadě její zápůjčky.

Vibrační deska jednosměrná a obousměrná

Na výběr máte vibrační desky, pěchy a válce. Vibrační desky se dělí na jednosměrné, obousměrné a asfaltové. Pro práce menšího rozsahu a na hutnění dlažby si vystačíte s vibrační deskou jednosměrnou hutnící do hloubky 20 cm. Sice s ní můžete jezdit pouze jedním směrem (dopředu), ale snadno ji otočíte, a díky její nízké hmotnosti se s ní i dobře manipuluje. Pokud potřebujete hutnit do větší hloubky, měla by v hledáčku vašeho zájmu být vibrační deska obousměrná. Ta je sice o něco těžší, ale zase hutní až do hloubky 40 cm.

Přečtěte si:  Rekonstrukce obývacího pokoje – jak na výběr kvalitní podlahy, která vám vydrží desítky let?

Vibrační válce a pěchy

Zeminu, asfalt i živici ale dobře zhutní i vibrační válce, ať již ručně vedené, příkopové či tandemové. Ručně vedené se doporučují při hutnění velkých ploch, měkký jílovitý materiál a výkopy vyžadují spíše válce příkopové. Nejvyšší kategorií s vysokým výkonem jsou válce tandemové. Chystáte-li se na hutnění zemin a štěrků, popřípadě na práce v úzkých výkopech, můžete také zvolit vibrační pěchy. Volbu konkrétního modelu konzultujte s odborníkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *