Koupě nemovitosti v aukci – jak se vyhnout chybám

Procházíte nabídky, hledáte vhodné reality, ale pořád se vám všechny zdají moc drahé? Zkuste nákup nemovitosti v aukci. Exekučně zabavené stavby můžete pořídit za polovinu tržní ceny, stačí jen vědět, jak na to.

Pozor na spoluvlastnictví

Vybrali jste si z nabídky dvě nebo tři reality, z nichž byste jednu v aukci rádi získali, ale nevíte kterou si vybrat? Napřed si prověřte, zda je exekuce uvalena na celou nemovitost, nebo na vlastnický podíl. Od domů, kde je v dražbě pouze podíl, raději dejte ruce pryč. Jednak mají majitelé zbylého podílu předkupní právo a jednak pak musíte buď složitě řešit majetkové vyrovnání, nebo se soužívat s cizími lidmi.

Spoluvlastník také může zhatit probíhající dražbu tím, že podá odvolání. Celý proces se tak může výrazně zdržet, nebo dokonce úplně zastavit.

Mortgage House Contract Sign Home  - Tumisu / Pixabay
Tumisu / Pixabay

Plaťte hotově

Pro nákup nemovitosti v aukci doporučujeme mít k dispozici hotovost a nemuset si půjčovat. Ještě před začátkem dražby musí každý zájemce o koupi nemovitosti složit tzv. dražební jistotu. Jde o částku v řádech několika set tisíc korun, která má zajistit, že to s nákupem příslušné reality myslíte vážně. Pokud v aukci neuspějete, částka se vám samozřejmě v plné výši vrátí.

Přečtěte si:  Půjčka pro začínající podnikatele má velmi přívětivé parametry

Proč je nevýhodné si na nákup nemovitosti v aukci půjčovat? V průběhu aukčního řízení může majitel své dluhy náhle uhradit a z celého prodeje nemovitosti sejde. Na vás pak je uhrazení poplatků bance za předčasné splacení půjčky a administrativy s touto transakcí spojené.

Zápis do katastru

Pokud se vám povede objekt v aukci získat, exekutor přepíše v katastru nemovitost na vás. Tím se smažou veškeré zápisy o exekuci a vy se už nemusíte ničeho bát. Ovšem pozor, než dojde k přepisu v katastru, nechte peníze na notářském účtu. Přepis v katastru trvá zhruba tři týdny, během kterých se může objevit další exekuce na danou nemovitost, která vám může značně zkomplikovat život.

Realtor Business House Sign Sale  - mohamed_hassan / Pixabay
mohamed_hassan / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *