Začněte šetřit vodou. Tipy, jak ušetřit tisíce korun za rok

Snad nikdo nepochybuje o tom, že voda zaujímá první pozici na seznamu nejcennějších surovin naší planety. Přesto ji spousta lidí považuje za samozřejmou a nechová se k ní tak, jak se na vzácný životodárný zdroj patří. Domácnosti vodou plýtvají a neuvědomují si, že tím přispívají k nedostatku a urychlují tím zřejmě nevyhnutelnou krizi. Přitom stačí tak málo a spotřeba se výrazně sníží – a tím i výdaje za vodu, které letos opět skokově vzrostly.

Posviťte si na úniky

Prvním (a naprosto zásadním) krokem vedoucím k okamžitému snížení spotřeby vody je oprava úniků. Ty menší lze snadno přehlédnout, ale i tak vedou ke značným ztrátám. Vždyť jen slabě kapající kohoutek zvýší denní spotřebu o dobrých 20 litrů – a protékajícím WC do kanalizace odtečou až stovky litrů. Jakýkoliv problém proto odstraňte co nejdříve. Váš vodoměr si uleví a peněženky taky.

Dbejte na správné návyky

Dalším způsobem, jak v rámci každodenního života šetřit vodou, je dodržovat určitá pravidla. Například, že zavřete vodovodní kohoutek, když si myjete zuby nebo při holení. Tímto zdánlivě zanedbatelným návykem ušetříte až 10 litrů vody za minutu. Můžete se také sprchovat místo koupele a pračku a myčku zapínat až v momentě, kdy je zcela naplníte.

Přečtěte si:  Chcete zefektivnit svoji výrobu či práci? Investujte do jednoúčelových strojů

Využívejte dešťovou vodu z retenční nádrže

Pokud si pořídíte nádrž na dešťovou vodu (s jejím výběrem a realizací vám pomohou odborníci ze Zakry), můžete ji využít k zálivce zahrady a zalévání rostlin, ale také na množství dalších věcí – například na splachování záchodu, úklidové práce, mytí auta, a dokonce na praní. Dešťovka je zdarma a dá se díky ní opravdu výrazně snížit spotřeba vody z kohoutku.

Používejte úsporná zařízení

Za zmínku stojí také instalace úsporných zařízení, jak jsou sprchové hlavice a perlátory. Snižují tok vody o cca 40-70 %. To samé platí o spořiči vody na WC, který se montuje přímo do splachovací nádoby – je dobrou volbou pro každého, kdo se zatím nechystá měnit stávající toaletu za „chytré“ WC.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *