10 faktů o plastových oknech, které by vám neměly uniknout

Plastová okna jsou jednoduchým a účinným řešením, jak izolovat váš dům či byt a snížit tepelné ztráty. Stále o nich ale koluje několik mýtů, o kterých je dobré vědět. Opravdu jsou plastová okna bezúdržbová? A jsou PVC okna stálá v parametrech materiálu? Využijte správné znalosti k výběru těch správných plastových oken.

1. Jak dlouho plastová okna vydrží?

Životnost oken z plastu činí několik desítek let. Není ale pravda, že to zvládnou sama. Je potřeba se o ně také starat, i když v menší míře než o okna z přírodních materiálů. Samotné plastové profily jsou velmi odolné a trvanlivé, správnou funkčnost zajišťuje ale zejména celoobvodové kování a těsnění a tyto součásti pravidelnou údržbu potřebují.

2. Jak je to s údržbou?

Jak jsme nastínili v předchozím bodě, i o plastová okna je třeba pečovat. Jedná se ale o nenáročnou údržbu. V případě potřeby by měla být okna seřízena, jednou až dvakrát za rok je vhodné promazat pohyblivé části oken a ošetřit jejich těsnění.

3. Barvám se meze nekladou

Stejně jako u dřevěných oken je u plastových oken možnost se barevně „vyřádit“. Lze si vybrat ze široké škály barevných odstínů či dřevodekorů (dřevodekor = imitace dřevěných oken). Plastová okna se také často realizují s barevnou vnější stranou (exteriérovou) a bílou vnitřní stranou (interiérovou).

4. Plastová okna mají menší nosnost

Materiál plastových oken je ze své podstaty relativně křehký, má proto nižší statickou únosnost. Celková statická únosnost plastových oken je dána zejména ocelovou výztuhou, kterou každý kvalitní výrobce vkládá dovnitř plastových profilů podle manuálu výrobce daného plastového profilu. Výrazně záleží i na tvaru a provedení této ocelové výztuhy včetně správného spojení výztuhy s profilem armovacími šrouby – vruty.

5. Jsou citlivá na teplo

Tmavší barevné odstíny používané u plastových oken absorbují více sluneční energie a mohou způsobovat vyšší vnitřní teploty okna, které mohou být až na úrovni 80⁰C. Nemusíte se ale bát – právě z tohoto důvodu každý seriózní výrobce oken na své výrobky vrtá dekompresní otvory, a i z tohoto důvodu osazuje okna ocelovými výztuhami, které podle předem definovaného klíče armuje. Tímto omezí a „zkrotí“ případnou tepelnou dilataci do potřebných limitů a pro vás to znamená, že můžete okno používat v jakémkoliv ročním období bez ohledu na teplotu (a bez ohledu na barevné provedení okna). U sestav více oken velmi záleží již na samotném návrhu konstrukce, při kterém je nutno s dilatací počítat a vytvářet dilatační spoje.

Přečtěte si:  Univers vám nabízí kvalitní a časem prověřená garážová vrata

6. Přitahují prach…

Přes nižší údržbu mají plastová okna jednu nepříznivou vlastnost, která ale není nikterak závažná – elektrostaticky přitahují prach. Proto, pokud chcete, aby okna vypadala stále pěkně, je vhodné okna občas umýt.

7. …ale jsou odolná vůči chemii

Plastová okna je sice vhodné občas umývat, na druhou stranu jim nevadí chemické a jiné agresivnější čisticí prostředky, které by u oken z jiných materiálů mohly způsobit poškození. Před montáži jsou profily plastových oken navíc chráněny ochrannou fólií, která snižuje pravděpodobnost mechanického poškození (škrábanců) ještě při výrobě, před a při montáži. Ochranná folie profilů se hodí i pro případ, že by při montáži měla ulpět na rámu montážní pěna.

8. Mohou být i „ekologická“

Ani plastová okna nemusí být velkou zátěží pro životní prostředí. Všichni hlavní výrobci plastových profilů vyrábí některé své profily s příměsí regenerovaného materiálu. A právě tyto profily mají výrazně nižší ekologickou stopu, a přitom je dokonale zachován tvar, vzhled i vlastnosti profilu.  Výrobci oken následně tyto profily používají při výrobě oken a k zákazníkům se tak ve výsledku dostávají okna, která v celém svém výrobním procesu zanechala nižší ekologickou stopu. A přitom splňují normy a okna nejsou nijak esteticky odlišná.

9. Přizpůsobení doplňků

Podle toho, v jakém prostředí se okna nacházejí a k jakému využívaní mají sloužit, je možné okna doplnit o řadu doplňků od různých omezovačů, mřížek, až po doplňky typu sítí proti hmyzu, žaluzií a podobně.

10. Cena vs. kvalita

Co se týče parametrů poměru ceny a výkonu, hrají zde plastová okna prim. Jejich cena se pohybuje jasně nejníže v porovnání s okny z jiných materiálů. Přesto hravě plní všechny požadavky na moderní, funkční a stylová okna.

Doporučení na závěr

Pokud si vyberete okna od tradičního a prověřeného výrobce, který svému oboru rozumí, získáte kvalitní produkt s garantovanou zárukou. Jedním z největších českých výrobců je i společnost PKS okna, která vyrábí nejen plastová, ale i dřevěná a hliníková okna hodící se nejen pro rodinné a průmyslové objekty, ale i do pasivních a energetických domů. Vyberte si ze široké nabídky moderních oken, díky kterým ušetříte a která vám navíc budou perfektně sloužit dlouhá léta.

Flower Vase Window Curtains Room  - congerdesign / Pixabay
congerdesign / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *