Elektřina vs. plyn: Čím se dnes vyplatí topit?

Česko zažívá vlnu tropických veder a jen málokdo se momentálně zamýšlí nad příští topnou sezónou. Jenomže ona dorazí a zaklepe nám na dveře co nevidět. Takže pokud ve vás delší dobu hlodá myšlenka na změnu vytápění, zvažte dostupné možnosti v dostatečném předstihu. My vám objasníme, zdali se v současnosti vyplatí elektřina, nebo plyn.

Plyn? Je levný a ekologický

Kdekdo je při porovnání (ne)výhod plynu a elektřiny raz dva hotový. Ovšem ani fakt, že plyn může stát i 3× méně než elektrická energie, nemusí nutně znamenat, že se topení plynem vyplatí více.

Odborníci na plynoinstalace z cechu EKOMPLEX uvádí další aspekty, se kterými je třeba počítat, má-li být srovnání skutečně objektivní. Roli hrají vlastnosti stavby (tzn. především energetická náročnost) a samozřejmě i vstupní investice. Mnohdy jsou pořizovací náklady související se zprovozněním plynového vytápěním natolik vysoké, že je nevykompenzují ani přívětivé provozní náklady. Nejnákladnější bývá zavedení zemního plynu do domu. V tomto směru jsou ve výhodě již plynofikované domácnosti.

Přečtěte si:  Chcete mít klidnější spaní? Sjednejte si kvalitní pojištění majetku

Topení však plynem láká i na další výhody. Kromě snadné obsluhy systému je to především čistota provozu – a v případě kondenzačního kotle i velmi vysoká účinnost topení. Při výměně starého kotle za nový pak jistě potěší možnost čerpání dotace.

Nejde pouze o teplo

Zatímco ve větších nezateplených domech nemůže být o vytápění elektřinou řeč (resp. může, ale vždy vyjde mnohem dráž oproti plynu), v souvislosti s nízkoenergetickými stavbami se rozdíly stírají a elektřina plynu dýchá na záda. V některých kategoriích pak dokonce vítězí. V pasivních domech je naprostou jedničkou

Elektřina je dostupnější (má ji prakticky každá domácnost) a díky nejrůznějším zvýhodněným balíčkům ji je často možné odebírat za velmi zajímavých podmínek. Za zmínku stojí také dvoutarifní sazba D45d, v rámci které může být elektrická energie dostupná až 20 hodin denně za nižší sazbu.

Pokud se rozhodnete pro pořízení elektrokotle, nezapomeňte na pravidelné revize elektro. Zaplatit několik set korun odborníkům za prověření všech důležitých parametrů je malá částka za jistotu bezpečného a spolehlivého provozu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *