Hlavní důvody pro pořízení tepelného čerpadla

V každé domácnosti je dnes obzvláště důležité šetřit energie. Vzhledem k rostoucím cenám elektřiny a plynu, ale také například nedostatku pitné vody, se ocitáme v situaci, kdy se naše dosavadní spotřeba stává neúnosnou. Proto je nutné hledat možnosti, jak výrazněji omezit plýtvání energiemi. V domácích podmínkách k tomu mohou jednoznačně přispět tepelná čerpadla.

Základní princip

Tepelná čerpadla fungují tak, že odebírají energii z okolního prostředí. Ve výměníku pak dojde k přeměně na teplo, které následně ohřívá vodu dle potřeby v celém domě. S tepelným čerpadlem díky tomu můžete levně vytápět místnosti, případně také používat teplou užitkovou vodu, a to jen s minimálními náklady. Tím, že se energie získává z obnovitelných zdrojů, neničí tepelné čerpadlo životní prostředí.

Druhy čerpadel pro domácí použití

Do rodinného domu se asi nejvíce hodí klasické tepelné čerpadlo vzduch voda. Jak už z názvu vyplývá, potřebná energie pro vytápění a ohřev se získává z okolního vzduchu. Jde o model, který je poměrně nenáročný na instalaci, není nutné provádět složité stavební úpravy na pozemku.

Přečtěte si:  Je váš domov dobře zabezpečený proti vykradení?

Dalšími modely jsou tepelná čerpadla voda voda a země voda. V jejich případě je možné čerpat energii nejen z povrchových vod a země, ale také skrz hlubinné vrty, což je však o dost pracnější, tudíž logicky i nákladnější variantou, takže vás příprava a instalace vyjde o poznání dráž, než když si objednáte tepelné čerpadlo vzduch voda.

V každém případě je pořízení tepelného čerpadla velmi dobrým řešením, jestliže hodláte snížit spotřebu elektřiny ve vaší domácnosti. Nebudete totiž muset využívat tolik dodávek elektrické energie z centrální sítě. Tím se samozřejmě stanete méně závislými. V dnešní době, kdy ceny elektřiny razantně stoupají, je každá ušetřená kilowatthodina cennou záležitostí. Tepelná čerpadla pro rodinné domy sice nejsou zrovna levná, jejich návratnost však bývá maximálně v řádech jednotek let, přičemž vám tato zařízení poslouží mnohem déle. Leckdy na ně navíc lze získat dotace, takže nakonec vyjdou o hodně levněji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *