Home office je dobrá volba, ale musíte se doma cítit příjemně

Rok 2020 byl v mnoha směrech přelomový. Prožili jsme pandemii, jež zacloumala s našimi životy v osobní i pracovní rovině. A mnozí z nás si konečně vyzkoušeli, jaké to je, když se ráno nemusí vstávat do práce. Home office se stal splněným snem zaměstnanců, kteří nevyžadují každodenní osobní sociální kontakt a plně si vystačí s komunikací na dálku.

Práce z domova není pro každého

Fenomén jménem home office rezonoval v médiích se stejnou frekvencí jako koronavirus. Již mezi lety 2019 a 2020 se počet příspěvků na dané téma zvýšil desetinásobně, ale až s vládními restrikcemi ochutnaly výhody i negativa zhruba tři miliony Čechů.

V souvislosti s prací z domova se lidem nejčastěji vybaví svoboda a časová flexibilita. Nutno však podotknout, že home office nemusí sedět každému. Pro lidi, kteří nemají rádi samotu, je tento způsob práce nepřijatelný. Spousta Čechů si navíc myslí, že jim na domácím hřišti prudce klesá produktivita. Pravdou je, že jedním z předpokladů dobře šlapající home office je disciplína.

Přečtěte si:  Kdy se vyplatí použít filtr na vodu?

Záleží také na prostředí

Když firmy vloni na jaře masově zavedly home office, zaznamenaly prudký pokles produktivity. Postupně se sice na nový způsob fungování adaptovaly, ale mnozí zaměstnanci i tak doma neumí pracovat „na plný plyn“. Častým důvodem je nedostatečně uzpůsobené pracovní prostředí.

Domácí pracoviště by se mělo nacházet na nejméně frekventovaném místě v bytě. Ideální je samostatná pracovna, nicméně v případě krajní nouze poslouží i „zapomenutý“ kout někde v ústraní bytu. Mělo by se jednat o část bytu, ve které je dostatek denního světla a současně je možné zatáhnout závěsy – když bude intenzita slunečních paprsků příliš velká.

Důležité je, aby v home office nechybělo nic, co standardně nabízí kancelář. Soubor základního vybavení by měl zahrnovat výškově nastavitelný pracovní stůl a ergonomickou židli. Zároveň je vhodné neopomínat estetickou stránku interiéru a zařídit pracovnu tak, aby působil útulně a podporovat pracovní morálku. Klíčem k úspěchu mohou být stylové tapety, několik zelených rostlin a vkusné dekorace – třeba motivační obraz.

Jeden myslel na “Home office je dobrá volba, ale musíte se doma cítit příjemně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *