Jak vybrat vhodná plastová okna

Víte, že při výběru plastových oken je nutné mít na paměti hned několik parametrů, které jsou skutečně důležité. Nejde jen o tloušťku skla či rám. Záleží také na bezpečnostním vybavení plastového okna a možnostech jak tedy před zloději a vandaly bránit svůj dům či byt.

Konstrukce plastových oken z hlediska bezpečnosti

Při výběru plastových oken a dveří vždy sledujte jejich konstrukci, tedy její bytelnost a použití skutečně kvalitních materiálů, např. tloušťka stěn profilů může mít výrazný vliv nejen na delší životnost, oken, ale i na odolnost proti vloupání. Oceníte to, nejen při dosažení skvělých tepelně-izolačních vlastností, ale také z hlediska bezpečnosti.

O bezpečnostních aspektech plastových oken a dveří rozhodují zvláště typ a kvalita použitého kování. Kvalitní kování spolu s bezpečnostními čepy dokážou zajistit plastová okna a dveře před vypáčením jak v zavřeném stavu, tak i v pootevřené poloze – vyklopení či mikroventilaci. Bezpečnostní čepy mají na rozdíl od standardních válečkových uzávěrů tvar hříbku a při uzavření tak dokážou odolávat vypáčení ve dvou osách.

Kování plastových oken uzavírá okenní systém po celém jeho obvodě a umožňuje jeho otevírání, zavírání, vyklápění a použití mikroventilace. Díky celoobvodovému kování vyráběnému z kvalitních materiálů dosáhnete dlouhodobé mechanické funkčnosti plastového okna. Moderní systémy celoobvodového kování dokážou při zavírání okna zajistit přizvedávání křídla, čímž zabraňují jeho svěšováni. V nabídce se objevují také variabilní způsoby použití bezpečnostních uzavíracích bodů.

Přečtěte si:  Koupě nemovitosti v aukci – jak se vyhnout chybám

Větší množství těchto bodů a jejich rozmístění po celém obvodu okenního rámu zajistí vašemu oknu větší bezpečnost před příležitostnými zloději. V základním provedení by každé okno mělo obsahovat minimálně jeden bezpečnostní uzamykatelný bod a zejména být připraveno na možnost jejich rozšíření.

Blinds Hands Cleaning Female Clean - Khaligo / Pixabay
Khaligo / Pixabay

Samostatnou kapitolou je pak dveřní kování

U seriózních firem Vám dnes již v základním provedení nabídnou bezpečnostní rozvoru s třemi střelkami zajišťujícími dokonale dveřní křídlo i v neuzamčeném stavu a pochopitelně také další tři uzamykací body pro dokonalou bezpečnost. Bezpečnost dále můžete zvýšit speciální bezpečnostní vložkou s ochranou proti vyplanžetování a kováním s překrytím zámkové vložky.

Zajištění plastových oken před zloději a vandaly

Bezpečnostní uzavírací body použité po celém obvodu okna zajistí vyšší odpor proti vypáčení okenního křídla ze samotného rámu. V místě okenní kliky můžete použít další bezpečnostní prvek – ochranu proti odvrtání kliky, či kliky uzamykatelné. Skleněné plochy můžete ochránit před rozbitím za pomoci skel s bezpečnostními fóliemi, které se na sebe mohou vrstvit a tím můžete dosáhnout různé úrovně bezpečnosti.

Na zajištění plastových oken a balkónových dveří by měli myslet především majitelé přízemních bytů a snadno dostupných oken v prvních podlažích a sklepech rodinných domů a také majitelé domů v odlehlých místech. Na dodatečná zabezpečovací opatření by pak ve vlastním zájmu měli myslet také majitelé nemovitostí, které se již na první pohled řadí do vyšších cenových hladin.

Nezapomínejte tedy při výběru plastových oken a dveří na aktivní i pasivní bezpečnost. Vždy se před nákupem oken a dveří zajímejte o řešení, které dokáže vaši nemovitost dostatečně ochránit před zloději a vandaly.

Building Airport Terminal Modern - nathanlerouge / Pixabay
nathanlerouge / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *