Jak zařídit zádveří/předsíň v rodinném domě?

Zádveří jsou malé místnosti, které se nacházejí hned za vstupními dveřmi. Ač se mohou zdát nenápadné a zbytečné, jejich funkčnost je opravdu skvělá – pomáhají při správném hospodaření s tepelnou energií v domě, zabraňují průvanu a vytvoří příjemnou předsíň pro obyvatele. Podívejte se, jak nezvykle zařídit předsíň tak, aby se toto místo stalo nejen užitečným, ale i vizuálně atraktivním.

Co je to vnější zádveří a co je vnitřní zádveří?

Zádveří je místnost, která může patřit do interiéru domu, ale neméně oblíbené jsou i venkovní zádveří. Venkovní zádveří je drobná architektonická stavba, která chrání dveře před srážkami a zastavuje prudké poryvy větru.

Vnitřní zádveří je zase malá předsíň, do které se vstupuje hned po otevření vstupních dveří. Jeho hlavním úkolem je zamezit průvanu a oddělit vchod od zbytku domu tak, aby se při vstupu a výstupu z domu ztrácelo co nejméně tepla. Přítomnost předsíně snižuje úniky tepla, což se výrazně promítá do výše účtů za vytápění – ty jsou menší a umožňují obyvatelům ušetřit nějaké peníze.

Zádveří neboli předsíň je tedy velmi funkčním místem, ale o vzhled tohoto místa se vyplatí pečovat – po překročení prahu domu je dobré vidět atraktivní, krásnou místnost, která bude jedinečnou vizitkou každého domu.

Jaké prvky by měly být v předsíni?

Je dobré vědět, jak si předsíň zařídit, aby byla funkční a estetická. Nejprve byste se měli postarat o vhodnou povrchovou úpravu. Vyplatí se ji zařídit tak, aby mohla sloužit jako estetický úložný prostor a elegantní předsíň – hodí se zde proto pořídit vhodný nábytek a pohodlné sezení. Samozřejmě nelze zapomenout na osvětlení a praktické doplňky – díky nim si zařídíte malou předsíň atraktivně.

Jakou povrchovou úpravu zvolit do předsíně?

Kvalitně zpracovaný interiér zádveří dokáže zázraky. Vhodné barvy a materiály dokážou předsíň opticky zvětšit – pokud je interiér malý, vyplatí se předsíň vymalovat ve světlých barvách. Rozhodně se vyhněte tmavým barvám, protože opticky zmenšují prostor. Velkou předsíň můžete vymalovat v živých barvách, malou místnost je lepší zařídit v tlumených odstínech.

Je dobré upravit stěny a podlahu tak, aby odolaly případným nečistotám. Skvěle proto poslouží keramická dlažba na podlahu, která je extrémně odolná vůči nečistotám a snadno se čistí. Na stěny použijte latexové barvy, které jsou odolné vůči drhnutí a mytí. Snadné čištění povrchové úpravy stěn a podlahy je důležité, protože počasí venku nebude vždy slunečné, takže skvrny od vody, bláta a sněhu budou z vhodně upravených povrchů snadněji odstranitelné.

Přečtěte si:  Zateplení panelového domu není pouze nalepení polystyrénu na stěny.

Jaký nábytek se vyplatí umístit do předsíně?

Důležitá je nejen povrchová úprava – zádveří by mělo být také správně zařízeno, aby byl prostor velmi funkční. Právě zde se bude skvěle hodit nábytek do předsíně – šatníky, šatní skříně, botníky, sedátka a věšáky. V malé předsíni je dobré zařídit prostor bílým nábytkem, protože bílá barva interiér vždy opticky zvětší.

Nábytek, který je umístěn v předsíni, poskytuje úložný prostor pro oblečení, svrchní oděvy, boty a doplňky, takže bude dobrým nápadem v prostoru předsíně. Prostorná šatní skříň, botníky a věšáky vám poskytnou dostatek úložného prostoru pro osobní věci každého z členů domácnosti.

Moderní zádveří by mělo být funkčně uspořádáno. Můžete si vybrat různé kusy nábytku, pokud hledáte to správné vybavení do zádveří či předsíně, podívejte se na nabídku obchodu prodejny BauMax – https://www.baumax.cz/predsinovy-nabytek/

Jaké osvětlení bude nejlepší?

Zádveří je první místnost, kterou po překročení prahu domu uvidíte. Proto by zde mělo být zajištěno správné osvětlení, díky kterému bude místnost funkční jak ve dne, tak v noci. Je dobré zvolit správné stropní světlo – vhod přijdou stropní svítidla a nízko zavěšená svítidla. Je dobré zaměřit se na funkčnost a jednoduchost tvaru, ale nezapomínat na to, jak důležité je přizpůsobit osvětlení stylu této místnosti a zbytku domu.

Zajímavým a praktickým nápadem je instalace lamp s pohybovým senzorem. Po vstupu do domu se lampa sama rozsvítí, takže se nebudete muset bát hledat vypínač, když půjdete dovnitř s nákupem nebo jinými věcmi. Předsíň je dobré vybavit stejně jako zbytek domu chytrým osvětlením. Žárovky, svítidla a LED pásky v systému chytré domácnosti vám umožní přizpůsobit osvětlení požadavkům domácnosti.

A co doplňky?

Kromě povrchové úpravy, osvětlení a vybavení je dobré se postarat i o patřičné doplňky. Určitě bude skvělý nápad dát pod vchodové dveře rohožku. Díky rohožce zabráníte vnikání nadměrného množství bláta, vody, sněhu a písku do domu. Je to vhodné obzvlášť v případě, že máte podlahové panely v obývacím pokoji nebo ložnici, které jsou obvykle nejvíce vystaveny otěru.

Do místnosti, jako je předsíň, je také dobré umístit stojan na deštníky. Hodit se bude i zrcadlo. Nad zrcadlem můžete nainstalovat další kvalitní osvětlení. Tento způsob aranžmá se bude hodit především do předsíně v glamour stylu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *