Plast nebo dřevo? Víme, čemu dát na zahradě přednost

Přemýšlíte nad nákupem zahradního nábytku, ale nejste si jistí, po jakém typu sáhnout? Doporučujeme řídit se zejména podle materiálu. V zásadě tak máte na výběr buď dřevo nebo plast. A jaký je mezi nimi rozdíl?

Od obou si slibujeme především vysokou odolnost. Ovšem nemusí to být ve všech případech tak úplně pravda. V čem se tedy liší plastový a dřevěný nábytek na zahradu?

Plast se snadno poškrábe, při nákupu je však levnější

Nejdříve se podívejme na obyčejné plastové kousky, které naši zahradu často „zdobí.“ Ano, vypadají velmi pěkně, ale obvykle jen během prvního roku od nákupu. Poté se na nich už začínají projevovat drobná i větší opotřebení. A k většině z nich obvykle přispíváme sami, a to nešetrným čištěním.

Přečtěte si:  Jak vybrat tu správnou matraci pro pohodlný spánek
Festival Garden Celebration Summer  - blende12 / Pixabay
Plast nebo dřevo? Víme, čemu dát na zahradě přednost

Plast totiž není možné čistit pískem ani jinými abrazivními materiály, i když s jejich pomocí pouští veškerá špína o něco ochotněji. Pokud se tedy chcete vyhnout škrábancům, používejte obyčejný saponát nebo speciální čistící prostředek na plasty.

Dřevěný nábytek není tak pracný na údržbu, jak si myslíte

Dřevěný nábytek máme obvykle spojen s poměrně pracnou údržbou. Ovšem nemusí tomu tak být vždy. Naopak. Pokud si vyberete modely z exotického dřeva, jako je například teak, a pak se bez údržby obejdou úplně. Přibližně za půl roku se totiž samy potáhnou odolnou oxidační vrstvou. Přijdete však o jejich medově hnědou barvu, kterou nahradí stříbrošedá.

Tomu lze naštěstí snadno zabránit díky nátěru speciálním olejem 1-2× ročně. To běžné dřevo byste měli natírat zhruba v této frekvenci speciálními přípravky na jeho údržbu. Zaměře se speciálně na oblast noh, kde se nábytek dotýká země. Tudy totiž vniká vlhkost nejčastěji. Pokud však tento aspekt údržby nezanedbáte, nemusíte se rychle degradace svých zahradních pomocníků vůbec bát.

Bench Garden Bench Backlighting  - Monsterkoi / Pixabay
Monsterkoi / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *