Znáte cenu za kWh energie? Zjistěte, jestli nepřeplácíte

Ceny energií jsou v poslední době velmi diskutovaným tématem. Snad každého zajímá, jak se vyznat ve vyúčtování a co mu mohou říct hodnoty, které jsou zde uvedené. Není vůbec jednoduché se v tom vyznat, ale s několika triky rychle zjistíte přesně to, co potřebujete.

Vše společně však nemá vůbec žádnou vypovídací hodnotu ve chvíli, kdy není uvedené údaje s čím porovnat. A právě s tím vám dnes chceme pomoci. Začneme důvodem, proč jsou vlastně ceny energií tak rozdílné.

Odkud pochází vaše elektřina?

Na našem trhu samozřejmě není cena elektřiny vůbec jednotná. Velmi totiž záleží na tom, odkud ji máme. Jinými slovy, z jakého zdroje pochází. Rozhodně je nutné přihlédnout k tomu, zda jde o tzv. energii zelenou či třeba tu, pocházející z atomové elektrárny nebo elektrárny na uhlí.

Porovnejte cenu za kWh se svým okolím

Ale vraťme se zpět k cenám elektřiny. Pokud ji porovnáváme s plynem, pak všeobecně platí, že cena plynu za m3 je vždy výrazně nižší. Tedy co se vytápění týče. Plyn vám samozřejmě žárovku nerozsvítí, ovšem generovat teplo umí velmi dobře.

Přečtěte si:  Dědické řízení a nemovitost: Jak a kde si můžete opatřit odhad ceny pro dědické řízení?

Cena energie, kterou odebíráte, se pak pohybuje mezi 1 až 5 Kč za kWh a to podle sdružení, od něhož energii odebíráte. Ano, tak jednoduché to opravdu je. A jak si vede porovnání jednotlivých zdrojů? Porovnejte si ceny energií podle původu:

· Dřevní pelety – 1 – 1,20 Kč/kWh

· Zemní plyn – 1,49 – 3,31 Kč/kWh

· Centrální zásobování teplem – 2,05 Kč/kWh

· Elektřina – 2,54 – 4,80 Kč/kWh

Ceny jsou vždy jen orientační

Jde o konečné ceny za energie, které odebíráte, a to včetně daní a poplatků. Pokud se však právě nyní rozmýšlíte nad tím, že byste přešli na jiný zdroj energie, pak si dobře spočítejte, kolik vás něco takového bude stát. Nové rozvody, údržba systému nebo nákup spotřebičů by totiž bylo třeba do takového výpočtu zaručeně promítnout. Chcete vědět víc? Jděte na stránky EON.cz.

Controller Heating  - geralt / Pixabay
Znáte cenu za kWh energie? Zjistěte, jestli nepřeplácíte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *