Jak chránit okrasné stromy před škůdci

Většina stromů, které můžeme nalézt v přírodě, si vytvořila vlastní přirozenou ochranu proti hmyzím škůdcům. Ovšem okrasným stromům, které pěstujeme v našich zahradách, je potřeba proti těmto škůdcům trochu pomoci.

V těchto případech je vždy lepší používat vhodná preventivní opatření. V dnešním článku vám dáme pár tipů jak se účinně bránit proti vybraným druhům škůdců, kteří mohou váš strom opravdu poškodit.

Obaleč borový

Že byl váš strom napaden právě tímto škůdcem, poznáte bohužel opravdu snadno. Napadení se totiž vyznačuje výrazným hnědnutím vrcholků výhonů, které pak časem i uschnou. Při odlomení výhonu na první podhled uvidíte chodbičky, které si tu vytvořily právě larvy obaleče.

Co tedy dělat pro prevenci napadení okrasného stromu obalečem? Je nutné začít s ochranou již v jarních měsících, nejlépe v březnu, a to chemickým postřikem.

Mšice vltnatka

Není výjimkou, že čím menší škůdce, tím větší škody. Například tento brouček má opravdu maličké rozměry, ale umí okrasným jehličnanům opravdu nepěkně ublížit. Napadení stromu právě tímto škůdcem poznáte podle bílých teček na jehličí a kůře stromu. K napadení si vybírají nejčastěji opravdu suchá a horká období, kdy napadají především mladé výhonky stromů. Tento hmyz útočí v celých koloniích.

Jak tedy chránit strom proti tomuto druhu mšice? Celkem jednoduše – je zapotřebí ošetřovat okrasné stromy preventivně, a to postřikem proti savému hmyzu.

Přečtěte si:  Víme, kde trávit teplé letní dny. Nový bazén do naši zahrady je tím správným řešením

Korovnice

Stejně jako mšice vlnatka, tak i tento hmyz napadá okrasné dřeviny rovnou v celých koloniích. A to dokonce právě za jejich doprovodu – většinou uvidíme napadení těmito dvěma škůdci zároveň. Kazy, které způsobily korovnice, mají podobu maličkých nádorů. Ty vznikají tak, že se korovnice k dřevině přisají.

Co tedy platí na tento druh hmyzu? V případě, že byla dřevina již napadena, je zapotřebí právě napadené výhonky odřezat a spálit, aby se postižení dále nešířilo. Pokud chceme podobnému napadení předejít, je nutno dřeviny ošetřit postřikem ještě před vyrašením.

Mšice smrková

Další z druhů malých škůdců ubližuje stromům tak, že se přisaje jeho jehlice. Toto přisátí pak způsobuje postupné žloutnutí jehlic. Pokud se napadení podchytí včas, je to jen kosmetická vada, ale v horším případě se může časem tato vada stát pro strom opravdu vážnou – jehlice mohou totiž časem změnit barvu nejen na žlutou, ale až na hnědou, a dokonce opadat. Pokud však mšice napadnou stromek v opravdu hojném počtu, je pravděpodobné, že napadnou nejen jehlice, ale i mladé výhonky.

Jak tedy chránit strom proti tomuto druhu mšice? Celkem jednoduše – je zapotřebí ošetřovat okrasné stromy preventivně, a to postřikem proti savému hmyzu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *