Spojení obývacího pokoje s kuchyní dohromady není žádnou novinkou. Přesto stále je a nadále bude populární. Dá se aplikovat v malých i velkých bytech. Vznikne vzdušnější a komfortnější prostor.

Toto propojení dvou místností často vzniká za účelem neizolovat kuchyni od okolního dění. Vařením strávíme mnoho času, který bychom ale rádi věnovali také ostatním členům rodiny. Obývací pokoj je společně s kuchyní centrem většiny aktivit, takže spojení těchto dvou místností se nabízí jako logický krok. V kuchyni připravujeme jídlo, je to spíš pracovní prostor, v obýváku zase odpočíváme, bavíme se nebo přijímáme návštěvy. Každý z pokojů má tedy odlišnou funkci.

Jak je harmonicky spojit a vytvořit mezi nimi přirozený přechod?

Praktickým a zároveň efektivním způsobem je oddělit oba pokoje barovým pultem. Vytvoříte jej jednoduše. Třeba pomocí pracovní desky, která v kuchyni navazuje na kuchyňskou linku a v obýváku přechází do podoby barového pultu. Stačí už jen doplnit vhodné židle a je to. V pultu může mít i úložný prostor pro nádobí nebo kuchyňské pomůcky.

Pokud disponujete větším prostorem, můžete k oddělení využít kuchyňský ostrůvek, za nímž už bude následovat obývací pokoj. Na pult budete servírovat jídlo a nápoje, odkládat nádobí a můžete zde posedět na barových židlích. Dodá místnosti společenský a luxusnější nádech. K oddělení může posloužit i větší sedací souprava.

Přečtěte si:  Kvalitně zateplená střecha vám dokáže zajistit i tisícové úspory na vytápění. Na co byste neměli zapomenout při realizaci střechy?
Interior Kitchen Furniture  - ColorandoDaDanci / Pixabay
ColorandoDaDanci / Pixabay

Pro opravdu malé byty nemusí být barový pult či ostrůvek zrovna vhodný, protože každý kus nábytku navíc zde překáží. Pomyslné oddělení je možno vytvořit alespoň jídelním stolem. Je třeba vždy situaci individuálně zhodnotit. Jídelní stůl se stane součástí obou místností, takže můžeme ušetřit místo a odstranit konferenční stolek, pokud si to situace žádá.

Velký prostor je sice lákavý, klade ale vysoké nároky na digestoř

Silný výkon zabrání, aby se pachy, vůně a mastné páry dostávaly dál, ven z kuchyně. Nejde jen o zápach či vůně, ale také o to, že se poškozuje povrch nábytku a čalounění. Digestoř vybíráme podle rozlohy celého otevřeného prostoru, ne jen podle rozlohy vlastní kuchyně. Navíc lze do společenského prostoru umístit ještě lustrovou digestoř, která s odsáváním pomůže.

Sladit interiér pomohou barvy i materiály

Do většího prostoru se velmi hodí výrazné barvy a zajímavé kontrasty. Útulně bude vypadat, pokud v části místnosti snížíte strop a doplníte jej netradičním osvětlením. Vhodné je pouvažovat nad nábytkem, který obě zóny harmonicky sladí. Výrobci už nabízejí nábytek ve shodném stylu pro kuchyni, jídelní kout i obývací prostor. Obývací stěna a skříňky mohou ladit s linkou, sedací souprava zase s potahy jídelních židlí. Trendem je jednotný design nábytku, buď v celém bytě, nebo alespoň v těchto dvou propojených místnostech.

Pokud se nám podaří vytvořit z obou pokojů jeden funkční celek, otevírají se nám nové možnosti. Z přípravy jídla se může stát společenská událost, z kuchyně můžeme konverzovat s ostatními, sledovat televizi nebo poslouchat hudbu. Určitou nevýhodou je nutnost udržovat kuchyň neustále uklizenou a v čistotě, obzvláště před hosty.

Kitchen Orange Fridge Cook Bar  - 5460160 / Pixabay
5460160 / Pixabay